Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Maty wiklinowe to dobre rozwiązanie do ogrodu. Mogą być one sposobem na stary płot lub posłużyć jako okrycie balustrady na balkonie. Do czego jeszcze można je wykorzystać? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje mat ogrodowych?

Maty ogrodowe są najczęściej produkowane z trzciny, słomy, wikliny i bambusa. Maty wykonane ze słomy i z trzciny są najmniej trwałe. Plecie się je z trzciny lub trawy przypominającej cienki bambus. Mają one jasny, słomkowy kolor. Jeśli szukasz materiału, który będzie tani, ale nie przetrwa kilku sezonów, możesz zdecydować się na to rozwiązanie. Kolejnym rodzajem mat ogrodowych są maty wiklinowe i to właśnie one są najczęściej wybierane przez posiadaczy ogrodów. Przeważnie wykonane są z niekorowanych gałązek wierzby w kolorze ciemnobrązowym lub miedzianym. Można je malować na różne kolory, chociaż jest to rzadko praktykowane. Trwałość mat wiklinowych to kilka lat.

Jakie jest zastosowanie mat wiklinowych?

Maty wiklinowe najczęściej wykorzystuje się w ogrodnictwie. Stosowane są one jako naturalne ogrodzenie. Sprawdzą się praktycznie w każdym ogrodzie – naturalistycznym, japońskim czy nawet utrzymanym w stylu rustykalnym. Maty wiklinowe to doskonałe tło dla krzewów i kwiatów, nadają ogrodowi naturalnego i przytulnego charakteru. Można je zastosować do zasłaniania miejsc, które nie powinny znajdować się na widoku, czyli takich jak śmietniki, kompostowniki, garaże. Bardzo często montowane są one na barierkach i balustradach balkonów. Stanowią także doskonałą ochronę roślin przed mrozem.

Maty wiklinowe – jak je zamontować i jak o nie dbać?

Dzięki matom wiklinowym szybko poprawisz wygląd płotu, gdyż stanowią one efektowną osłonę. Można przymocować je do zwykłej siatki, a będą stanowiły ochronę przed wiatrem i kurzem, a przede wszystkim przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Czego potrzeba, aby zamontować maty wiklinowe? Przede wszystkim metalowego drutu lub plastikowych opasek samozaciskowych. Maty wiklinowe mocuje się do siatki w trzech miejscach – na dole, na środku i u góry w odstępach 40-50 centymetrów. Opaski mocujące lub drut owija się wokół witki i mocno przyciska, tak, by przylegała do ogrodzenia. Do drewnianego płotu lub ściany maty wiklinowe można przybić gwoździami. Warto pamiętać o tym, że wiklina to produkt naturalny i ekologiczny. Kolor zatem – z upływem czasu – też naturalnie będzie ulegać zmianie.

To, jak szybko nastąpi ten proces, zależy od:

– miejsca umieszczenia maty (otwarta przestrzeń czy zadaszenie),

– intensywności warunków atmosferycznych: słońca, deszczów, śniegu, wiatrów,

– podłoża, do jakiego przylega montowana mata (np. podmurówka, kamień, trawa czy ziemia),

– rodzaju zastosowanej izolacji między matą a podłożem (by nie chłonęła wilgoci z ziemi, co przyczynia się do niszczenia pędów wikliny),

– jakości preparatu do impregnacji drewna, który można nanieść na suchą i zamontowaną już matę.

Co warto wiedzieć o matach wiklinowych?

Maty wiklinowe są coraz bardziej popularne. Na pewno dzieje się tak za sprawą tego, że panuje moda na naturalność i ekologię. Jeśli chodzi o tę pierwszą, maty wiklinowe są w 100% naturalne. Najczęściej produkowanymi matami wiklinowymi są te o wysokości 90 centymetrów do 2 metrów. Wiklina nadaje się do przycinania, także w sytuacji, gdy kupisz zbyt długą lub szeroką. Możesz ją wówczas dopasować do swoich potrzeb. Wystarczy tylko, że zaopatrzysz się w ostry sekator lub nożyczki ogrodowe.

Maty wiklinowe muszą być gęsto wiązane drutem ocynkowanym. Już na etapie kupna warto sprawdzić, czy ów drut jest solidny. Produkt niskiej jakości szybko ulegnie zniszczeniu, co będzie miało wpływ na trwałość maty wiklinowej.