Jakie działanie mają biokosmetyki?

Niniejszy artykuł pod tytułem Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Coraz częściej przechadzając się po alejkach w drogerii lub wybranym sklepie kosmetycznym rzucają nam się w oczy biokosmetyki. Środki przygotowane na całkowicie naturalnej konsystencji? Jest w ogóle możliwe coś takiego? Na szczęście ratunek przybywamy my i w poniższym artykule przedstawiamy działanie biokosmetyków.

Każdy krem zawiera takie same składniki, a mianowicie: tłuszcze zapobiegające utracie wody, substancje wiążące wilgoć w skórze, aromaty i emulgatory spajające wszystkie składniki. Jednak warto się przy tym zastanowić, jak silne działanie mają te środki i czy są one zdrowe dla naszej skóry? Otóż kremy konwencjonalne są przygotowane głównie z substancji wyprodukowanych sztucznie w laboratoriach. Biokosmetyki składają się całkowicie z produktów pochodzących ze środowisk naturalnych (nie zawierają żadnych sztucznych i chemicznych związków).

Moc natury

Kosmetyki naturalne zaczynają zyskiwać na popularności głównie za sprawą barku w swoim składzie chemii, która truje nasz organizm i niszczy skórę. W ich konsystencji nie ujrzymy sztucznych barwników, syntetycznych kompozycji zapachowych czy konserwantów. Zafascynowanie zdrowym stylem życia wśród Polaków z roku na rok znacząco rośnie, dzięki czemu naturalne kosmetyki (ale i bioprodukty) są bardziej popularyzowane. Lecznicza moc ziół cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co ważne, ekokosmetyki nie wysuszają naszej skóry, lecz syntetycznie ją nawilżają.

Technologia

Ekokosmetyki mają również swoje wady, jednak w porównaniu z zaletami są one bardzo nikłe. Naturalne specyfiki działają dużo wolniej od konwencjonalnych, więc aby zobaczyć ich efekty potrzeba znacznie więcej czasu. Jeżeli masz duży problem z trądzikiem czy przebarwieniami, to w tym przypadku egzamin lepiej zdadzą kosmetyki tradycyjne ze sklepów. Olejki eteryczne zawarte w ekokosmetykach (np. rumianek, mięta) mogą mieć działanie alergiczne (jeżeli ktoś jest uczulony na takie produkty). Naturalne filtry UV mają działanie ochronne na poziomie SPF 2-4, czyli zbyt słabe na polskie słońce. Preparaty naturalne mają krótszą datę ważności (ok. 18 miesięcy od wyprodukowania).

Przed zakupieniem jakiegokolwiek ekokosmetyku czytaj najpierw dokładnie etykiety. Zwracaj uwagę na certyfikaty – bardzo dobre koncerny to: Ecocert, BDIH, Soil Assocation, Certified Organics i USDA Organic. Jeżeli jakiś kosmetyk nie posiada certyfikatu tych firm, zwróć uwagę na skład – naturalne kosmetyki nie powinny zawierać: silikonu, parabenu, fenoksyetanolu i parafiny. Zatem jeżeli stawiasz na naturę i życie w zgodzie z przyrodą – zdecyduj się na ekokosmetyki, zaś jeżeli potrzebujesz specyfiku na dany problem – wybierz coś tradycyjnego.