Rynek ogrodniczy oferuje nasiona traw dostosowane do absolutnie każdych potrzeb. Bez względu na żyzność gleby, nasłonecznienie, czy intensywność używania trawnika, producenci nasion traw zawsze mają w zanadrzu kilka gotowych propozycji. Dlatego swoją uwagę i energię warto poświęcić raczej na zdobywanie wiedzy na temat traw oraz ich właściwości, aby świadomie wybrać to, co będzie dla nas najlepsze.
Nasiona traw gazonowych (czyli przeznaczonych na trawniki) powinny być mieszanką składającą się z co najmniej trzech różnych gatunków. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nie każdy rodzaj traw przyjmie się w każdych warunkach. Mieszanki zapobiegają powstawaniu łysych plam na podłożu – a przy tym ich wygląd pozostaje naturalny i estetyczny. Wyróżniamy trzy rodzaje, w zależności od zastosowania trawnika:
mieszanki dla trawników ozdobnych – najczęściej wykorzystywane gatunki to kostrzewa czerwona, kostrzewa ostra oraz mietlica pospolita,
mieszanki dla trawników użytkowych – tutaj zazwyczaj miesza się nasiona rajgrasa angielskiego oraz wiechliny łąkowej,
mieszanki uniwersalne – ich podstawą są odmiany rajgrasa angielskiego oraz kostrzewy czerwonej.
Jak wybrać nasiona traw? Przede wszystkim należy wiedzieć, w jaki sposób użytkowany będzie trawnik. Jeśli ma być to miejsce gry w piłkę, czy zabaw ze zwierzętami, zdecydowanie warto wybrać odmiany rajgrasa angielskiego. O wiele delikatniejszą, ale i bardziej reprezentatywną kostrzewę czerwoną lepiej zarezerwować dla trawników ozdobnych.
Nie warto kończyć poszukiwań na wyborze nasion traw. Kupując u sprawdzonego producenta oszczędzamy sobie stresu związanego ze słabą jakością nasion traw, czy ich wymieszaniem z nasionami chwastów. Przed zakupem warto zainteresować się, czy i z jakim wynikiem dana partia przeszła okresowe badania zdolności kiełkowania. Te oraz inne informacje (skład, termin ważności, pochodzenie) można znaleźć na zielonej etykiecie na opakowaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasiona traw to wydatek, który może zaowocować nie tylko na jeden sezon, więc warto uchronić się przed przykrą niespodzianką oraz wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Nasiona traw pastewnych można niestety często spotkać w mieszankach gazonowych. Są one o wiele tańsze, co pozwala obniżyć koszty produkcji – jednak jeśli marzy nam się piękny, zadbany trawnik, należy uważnie czytać składy. Jakich gatunków warto się wystrzegać? Przede wszystkim odmian rajgrasa innych, niż angielski: włoskiego, holenderskiego i oldenburskiego. Poświęcenie dodatkowego czasu na zgłębienie tematu gatunków nasion traw pozwoli uniknąć nieestetycznego wyglądu trawnika oraz łysych plam po pierwszej zimie.