Ekologiczne nasiona – postaw na naturę

Niniejszy artykuł pod tytułem Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ekologiczne nasiona to jeden z najbardziej poszukiwanych rodzajów siewu roślin na rynku ogrodniczym.  Czy rzeczywiście są produktem najzdrowszym? Jak sprawdzić czy kupowane przez nas nasiona są bio? Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ekologicznych nasion znajdziesz właśnie w tym artykule.

Czym są ekologiczne lub BIO nasiona?

Nasiona określane nazwą „BIO” bądź ekologiczne to produkty produkowane w sposób naturalny nie używając procesów oraz substancji szkodliwych dla środowiska. Chodzi tutaj o preparaty chwastobójcze czy środki ochrony roślin. Nasiona BIO powinny pochodzić z plantacji, na których nie stosuje się oprysków, a rośliny nawozi się tylko organicznymi nawozami. Są one także wolne od modyfikacji genetycznych czyli GMO.

Jak rozpoznać, że dane nasiona są ekologiczne?

Wśród sklepowych półek na dziale ogrodniczym znajdziemy wiele różnych odmian nasion, na których widnieje napis BIO bądź ekologiczne. Jednak zawsze warto dokładnie sprawdzić czy faktycznie dany materiał siewny rzeczywiście jest tak ekologiczny jak twierdzi producent. Na takim opakowaniu powinno znaleźć się unijne logo czyli listek złożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Poza tym musi być także jednostka certyfikująca, która odpowiedzialna jest za czuwanie nad produkcją nasion. W Polsce najczęściej można spotkać:

  • Agro Bio Test
  • Bioekspert
  • Ekogwarancja PTRE

Dlaczego warto postawić na ekologiczne nasiona?

Jeśli zastanawiasz się dlaczego warto kupić nasiona BIO to musisz wiedzieć, że takie rośliny będą się cechować znacznie większą odpornością przed chorobami, szkodnikami czy grzybami. Warto wybierać nasiona rodzime, które są dostosowane do lokalnego mikroklimatu, a więc będą uodpornione na czynniki chorobotwórcze na danym terenie. Wybierając więc nasiona ekologiczne zyskujesz odmiany roślin o cechach takich jak wysoka wytrzymałość, wolne od chemicznej ochrony, która nie jest korzystna dla organizmu ludzkiego.

Ile kosztują nasiona BIO?

Jak już można się domyśleć ceny nasion ekologicznych są wyższe od zwykłych wytwarzanych przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin. Zazwyczaj nasiona ekologiczne kosztują o złotówkę więcej od standardowych nasion. Przykładem może być sałata BIO, która kosztuje 3,50 złotych za 0,5 g nasion natomiast zwykła za taką samą ilość do 2,50 złotych. Dlaczego cena jest wyższa? Ze względu na większe nakłady pracy, które są niezbędne do obsługi całej plantacji nasion BIO. Warto jednak zainwestować w droższe nasiona ze względu na nasze zdrowie i bezpieczeństwo otaczającego środowiska.

Zobacz także: https://biomarket24.pl/jak-dobrze-wybrac-nasiona-traw