Ekologia w prywatnych firmach

Niniejszy artykuł pod tytułem Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Maty wiklinowe – do czego można je wykorzystać? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Coraz więcej przedsiębiorców wprowadza w swoich firmach tzw. zielone reguły i wdraża różne procesy, mające na celu zrównoważenie rozwoju przedsiębiorstwa, z równoczesną dbałością o naturalne środowisko. Co zrobić, by wdrożyć w firmie ekologiczne rozwiązania? Podpowiadamy!

Ekologia w firmie – jak robią to giganci?

Jednym z liderów, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój firmy, jest gigant – IKEA. Począwszy od łańcucha dostaw, przez montowanie paneli słonecznych zasilających sklepy i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Firma ta stanowi rewelacyjny przykład na to, że można prowadzić biznes w zgodzie z naturą.

Inny przykład firmy, która stawia na ekologię, to Panasonic. Gigant co roku stawia sobie bardzo ambitne cele energetyczne i koncentruje się na wytwarzaniu produktów w sposób przyjazny dla naturalnego środowiska. Warto przyjrzeć się także Seventh Generation. Producent ekologicznych detergentów udowodnił, że domowe środki czyszczące także mogą być przyjazne dla naturalnego środowiska.

Ekologia w prywatnych firmach – 5 pomysłów

Jeśli chcesz wdrożyć ekologiczne pomysły w swoim przedsiębiorstwie, oto kilka pomysłów:

  • zmniejsz koszty oświetlenia – warto pomyśleć o tym, by zainstalować w łazienkach, magazynach i korytarzach czujniki ruchu, tak, by światło zapalało się tylko wtedy, gdy ktoś korzysta z tych pomieszczeń. Rachunki za energię elektryczną mogą zmniejszyć także energooszczędne żarówki i diody LED.
  • zmniejsz koszty ogrzewania – ogrzewaj budynek firmy i pomieszczenia biurowe tylko wtedy, gdy ktoś z niego korzysta. Dopasuj rodzaj ogrzewania i temperaturę do rodzaju pomieszczenia oraz częstotliwości przebywania w nim pracowników,
  • zamiast kupować do biura nowy sprzęt, kupuj sprzęt poleasingowy – monitory poleasingowe, laptopy poleasingowe komputery stacjonarne i drukarki – wszystkie te sprzęty możesz dostać w bardzo atrakcyjnych cenach, bez produkowania dodatkowych odpadów i korzystać z nich przez wiele lat w firmie,
  • utylizuj stary sprzęt – jeśli firma posiada sprzęt, który już się do niczego nie nadaje, zamiast go wyrzucać, lepiej go oddać do punktu utylizacji odpadów, taka utylizacja majątku firmowego nie wymaga zapłaty żadnych podatków – VAT-u, ani podatku dochodowego,
  • postaw na dokumentację online – zamiast drukować tony umów i faktur, lepiej wdrożyć w firmie dokumentację elektroniczną i magazyn w formie chmury. To oszczędność czasu, papieru i wydatków!