Coraz więcej przedsiębiorców wprowadza w swoich firmach tzw. zielone reguły i wdraża różne procesy, mające na celu zrównoważenie rozwoju przedsiębiorstwa, z równoczesną dbałością o naturalne środowisko. Co zrobić, by wdrożyć w firmie ekologiczne rozwiązania? Podpowiadamy!
Ekologia w firmie – jak robią to giganci?
Jednym z liderów, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój firmy, jest gigant – IKEA. Począwszy od łańcucha dostaw, przez montowanie paneli słonecznych zasilających sklepy i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Firma ta stanowi rewelacyjny przykład na to, że można prowadzić biznes w zgodzie z naturą.
Inny przykład firmy, która stawia na ekologię, to Panasonic. Gigant co roku stawia sobie bardzo ambitne cele energetyczne i koncentruje się na wytwarzaniu produktów w sposób przyjazny dla naturalnego środowiska. Warto przyjrzeć się także Seventh Generation. Producent ekologicznych detergentów udowodnił, że domowe środki czyszczące także mogą być przyjazne dla naturalnego środowiska.
Ekologia w prywatnych firmach – 5 pomysłów
Jeśli chcesz wdrożyć ekologiczne pomysły w swoim przedsiębiorstwie, oto kilka pomysłów:
- zmniejsz koszty oświetlenia – warto pomyśleć o tym, by zainstalować w łazienkach, magazynach i korytarzach czujniki ruchu, tak, by światło zapalało się tylko wtedy, gdy ktoś korzysta z tych pomieszczeń. Rachunki za energię elektryczną mogą zmniejszyć także energooszczędne żarówki i diody LED.
- zmniejsz koszty ogrzewania – ogrzewaj budynek firmy i pomieszczenia biurowe tylko wtedy, gdy ktoś z niego korzysta. Dopasuj rodzaj ogrzewania i temperaturę do rodzaju pomieszczenia oraz częstotliwości przebywania w nim pracowników,
- zamiast kupować do biura nowy sprzęt, kupuj sprzęt poleasingowy – monitory poleasingowe, laptopy poleasingowe komputery stacjonarne i drukarki – wszystkie te sprzęty możesz dostać w bardzo atrakcyjnych cenach, bez produkowania dodatkowych odpadów i korzystać z nich przez wiele lat w firmie,
- utylizuj stary sprzęt – jeśli firma posiada sprzęt, który już się do niczego nie nadaje, zamiast go wyrzucać, lepiej go oddać do punktu utylizacji odpadów, taka utylizacja majątku firmowego nie wymaga zapłaty żadnych podatków – VAT-u, ani podatku dochodowego,
- postaw na dokumentację online – zamiast drukować tony umów i faktur, lepiej wdrożyć w firmie dokumentację elektroniczną i magazyn w formie chmury. To oszczędność czasu, papieru i wydatków!