Strona główna Biodom Dlaczego warto mieszkać w bio domu?

Dlaczego warto mieszkać w bio domu?

Autor: Biomarket24.pl
Dlaczego warto mieszkać w bio domu?

Dom, w którym domownicy żyją w zgodzie z naturą, równa się pełni szczęścia i doskonałości dla człowieka. Każdy z nas chce pomagać środowisku i jak najmniej je zatruwać. Natura jest piękna i nie potrzebne jej są toksyny i spaliny, które produkujemy. Bio dom? Dlaczego warto stworzyć swój dom na takich zasadach?

Ekologia to oszczędzanie, dlatego bio domy to domy kładące szczególny nacisk na oszczędności. Aby sklasyfikować domy energooszczędne używa się dwóch pojęć: dom pasywny i dom niskoenergetyczny. Są one skonstruowane tak, aby podczas eksploatacji zużywane było jak najmniej energii (nawet do 80% mniej niż w normalnych domach). Zapotrzebowanie na ciepło w domu pasywnym jest mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok.

Stworzenie projektu bio domu, przygotowanie bilansu energetycznego oraz zakup materiałów ekologicznych jest niestety bardzo kosztowne, na co przeciętnie zarabiający Polak nie może się zdecydować.

Zalety posiadania bio domu:

1. Prosty budynek – najczęściej w kształcie prostokąta. Odejście od balkonów i przybudówek, które mogłyby powodować uciekanie ciepła z centrum domu. Dom taki posiada prosty dach z ograniczoną liczbą połaci.
2. Bio dom zazwyczaj postawiony jest na działce. Ciepło można pozyskać również poprzez ustawienie najdłuższej ściany na osi wschód-zachód, a reszty na południowej stronie.
3. Zastosowanie termoizolacji fundamentów oraz szczelna izolacja stron wewnętrznych i zewnętrznych.
4. Dobrze wymierzony podział na strefy termiczne – ogrzewanie pomieszczeń na tyle, na ile powinny być ogrzewane minimalnie. Różnica temperatur w sąsiadujących pomieszczeniach powinna być nie większa niż 5-7 stopni Celsjusza.
5. Wentylacja w pomieszczeniach powinna być wydajna w takim stopniu, aby zapobiegała ona zgrzybieniu ścian szczelnych pomieszczeń. Musi ona również umożliwiać uzyskiwanie ciepła z wyziewanego z budynku powietrza.
6. Energooszczędny system grzewczy – pompa cieplna, która aby ogrzać cały dom wykorzystuje ciepło wody, powietrza, ścieków lub ziemi.
7. Zamontowanie instalacji sonornej, która pozwoli na uzyskiwanie ciepła z energii słonecznej.
8. Wyposażenie energooszczędne mieszkania – urządzenia RTV i AGD o klasie energetycznej A. Pozostałe meble muszą być przygotowane z produktów przyjaznych środowisku, np. drewno. Używa się tylko energooszczędnych świetlówek.

0 komentarze

Podobne artykuły