Czym są bio ubrania?

2020.09.24

3 minuty i 19 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Czym są ubrania typu bio?
  • Idea ubrań ekologicznych cruelty-free
  • Ubrania ekologiczne
  • Ubrania ekologiczne bez sztucznych barwników
Niniejszy artykuł pod tytułem Markowe pudełka upominkowe na kosmetyki – 5 ciekawych pomysłów nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Markowe pudełka upominkowe na kosmetyki – 5 ciekawych pomysłów należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Popularyzowany zdrowy tryb życia zaczyna przemawiać do coraz większej ilości osób. Nie jest to tylko zdrowe jedzenie i stosowanie naturalnych kosmetyków, ale również zakładanie ekologicznych ubrań. Zrezygnowanie z surowców odzwierzęcych i stosowanie naturalnych barwników to pierwszy krok do nowoczesnej bio mody.

Wiele osób zapewne po raz pierwszy słyszy termin bio ubrania i do końca nie wie, co to tak naprawdę jest. Zatem już tłumaczymy.

Czym są ubrania typu bio?

Zdrowy styl życia zaczyna przekładać się na coraz więcej aspektów naszego życia. Zaczynamy coraz baczniej obserwować naszą dietę i uważamy, co jemy, a kosmetyki pełne związków chemicznych coraz częściej zastępujemy naturalnymi eko kosmetykami. Segregujemy śmieci, z odpadów staramy się przygotowywać ciekawe rzeczy, a do pracy zamiast samochodem jedziemy rowerem. Oszczędzamy prąd i wodę. To wszystko brzmi cudownie, ale wciąż nam mało. Co jeszcze możemy zrobić, by dbać o środowisko.

Jednym z najnowszych trendów jest bio moda. To, jakie kupujemy i nosimy ubrania ma również bardzo istotny wpływ na dbałość o środowisko. Aby ubrania uznawane były na bio, muszą spełniać kilka ściśle określonych wymogów.

Idea ubrań ekologicznych cruelty-free

Bio moda jest na stałe połączona z ideą cruelty-free. Jedwabny szal, wełniany sweter, skórzana kurtka czy futrzana czapka to produkty, które każda kobieta posiada w swojej szafie. Torebka ze skóry węża i piękna kolia z pereł to drobiazgi, którymi Panie lubią się przechwalać. Kupując je w sklepach nigdy nie zastanawialiśmy się, skąd one pochodzą, a już na pewno nie interesowało nas to, w jaki sposób były zrobione. To jest piękne, więc każda z nas chciała to mieć! A te wszystkie zwierzęta na pewno chciały jeszcze pożyć.

Producenci doszli do wniosku, że tak dalej nie może być i zaczynają pojawiać się ubrania stworzone z ekologicznych surowców. Coraz częściej tworzone są marki, które do produkcji ubrań nie wykorzystują zwierząt – w ich asortymencie nie znajdziesz futra z fretki czy skórzanej spódnicy, dzięki powstaniu której zginęło kilka młodych. Proces ten nazywa się cruelty-free, czyli proces w wyniku którego nie ma mowy o cierpieniu istot żywych. Skóra zwierząt jest dużo bardziej cenna niż mięso, które spożywamy, więc zabija się wciąż liczne niewinne zwierzęta w celu powiększenia zysków swojej marki odzieżowej.

Ubrania ekologiczne

Ubrania ekologiczne są w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia. Przechodząc przez galerię handlową, naszą uwagę przykuwa wiele kolorowych i błyszczących ubrań. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę, że kolory te uzyskuje się dzięki barwnikach mających w swoim składzie wiele szkodliwych środków chemicznych i substancji działających alergicznie, które mogą znacząco wpłynąć na stan naszej skóry czy dróg oddechowych.

Barwniki, które stosowane są w przypadku bio ubrań, znacząco się różnią od konwencjonalnych m.in. stopniem rozpuszczalności, klasyfikacją chemiczną i sposobem, w jaki barwią naszą odzież. Mają one zupełnie inne (o wiele zdrowsze) działanie niż te użyte w odzieży tradycyjnej.

Ubrania ekologiczne bez sztucznych barwników

Sztuczne barwniki mają zazwyczaj silne działanie drażniące i alergizujące skórę u osób, który ciągle noszą ubrania tradycyjne. Ogromny wpływ ma na to również sam proces farbowania, w wyniku, którego na ubranie wchłania się tylko 80% farby, a reszta powinna zostać spłukana. Bardzo często spłukiwana farba trafia nie do oczyszczalni ścieków, lecz do światowych rzek (50 tysięcy ton rocznie!), którymi później żywią się organizmy żywe. Zatem bio koncerny i ekologiczne marki ubrań promują wykorzystywanie naturalnych i nieszkodliwych substancji barwiących pozyskiwanych z roślin i minerałów naturalnych.